شما میتوانید سوالات خود را در این قسمت مطرح نمایید

۰ ۰ votes
رأی دهی به مقاله
Subscribe
نتیفیکیشن
guest
10 نظرات
oldest
newest
Inline Feedbacks
View all comments
ندا سرلک
ندا سرلک
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۴:۳۷ ب٫ظ

چرا در توصیف کلام امیرالمومنین علی(ع) گفته می شود: «فوق کلام المخلوق و دون کلام الخالق» 

خانم توکلی
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۵:۰۱ ب٫ظ

مهمترین ویژگی های سخنان امام(ع): فصاحت و بلاغت و نیز چند بعدی بودن کلام حضرت یعنی سخن راندن در میادین مختلف و گاه متضاد همچون: موعظه و حکمت، سلوک و عبادت،الهیات و ماوراءالطبیعه، موضوعات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی ، حماسی، دعا و مناجات،اسلام و قران، اهل بیت و… می باشد. هریک از دو امتیاز به تنهایی کافی است که به سخنان امام(ع) ارزش والایی ببخشد. لیکن توام شدن این دو ویژگی با یکدیگر یعنی چند بعدی بودن کلام و در عین حال حفظ فصاحت و بلاغت در تمامی ابعاد، سخن امام را قریب به اعجاز می کند. یعنی کلامی… بیشتر »

ندا سرلک
ندا سرلک
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۴:۳۸ ب٫ظ

چرا سید رضی جز در موارد محدود، به ذکر راویان سخنان امیرالمومنین علی(ع) نپرداخته است ؟

خانم توکلی
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۵:۰۱ ب٫ظ

سید رضی مردی ادیب بود و به سخنان امام(ع) ، از جنبه ادبی توجه می نمود. به عبارتی معیار گزینش سخنان امام جنبه ادبی آن بود .لذا به آوردن راویان سخن اعتنا نداشته است .(نک: باقر موسوی، محسن،۱۳۸۸، ره یافتی به علوم نهج البلاغه، مترجم:سردار شهابی،اهواز: دانشگاه شهید چمران)

ندا سرلک
ندا سرلک
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۴:۴۰ ب٫ظ

اولین شبهه ای که به نهج البلاغه وارد شد چه بود و توسط چه کسی بود؟

خانم توکلی
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۵:۰۱ ب٫ظ

نخستین شخصی که در درستی انتساب نهج البلاغه به امیرالمومنین علی(ع) تشکیک وارد کرد ابن خلکان(م۶۸۱) بود. وی می نویسد: میان مردم درباره گردآورنده نهج البلاغه اختلاف نظر وجود دارد که آیا سید رضی آن را گردآوری کرده یا برادرش سید مرتضی. و نیز گفته اند: این کتاب از کلمات علی نیست. بلکه همان کس که آن را گردآوری کرده ، به وی نسبت داده است.(نک: دلشاد تهرانی، مصطفی،۱۳۷۷،چشمه خورشید، آشنایی با نهج البلاغه، تهران:خانه اندیشه جوان)

ندا سرلک
ندا سرلک
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۴:۴۰ ب٫ظ

تلقی نهج البلاغه از«عبادت» چگونه است؟

خانم توکلی
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۵:۰۰ ب٫ظ

تلقی نهج البلاغه از «عبادت، تلقی عارفانه است. یعنی روابط عابدانه و عاشقانه انسان با ذات احدیت. اسلام با ظهور خویش، جهش عظیمی در اندیشه ها در جهت عمق بخشیدن و وسعت دادن به آن بوجود آورده است. از مردمی که بت، انسان و آتش می پرستیدند و یا خدای لایزال را در حد پدر تنزل می دادند، مردمی ساخت که مجردترین معانی و لطیف ترین اندیشه ها و عالی ترین تصورات و افکار را در مغز خود جای دادند.(مطهری، مرتضی،۱۳۸۵،سیری در نهج البلاغه،چاپ سی و جهارم،تهران:انتشارات صدرا،ص۹۲)

ندا سرلک
ندا سرلک
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۴:۴۰ ب٫ظ

از منظر امام علی(ع)، وظایف اصلی یک حکومت چیست ؟

خانم توکلی
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۵:۰۰ ب٫ظ

: ۱-جمع آوری خراج(مالیات).۲- نبرد با دشمن( به منظور حفظ امنیت جامعه).۳-سامان دادن به امور مردم.۴- عمران و آبادی(نک: نهج البلاغه، نامه۵۳).